Wiosna 2011

Zimy w obu latach były podobne, ale wiosna tegoroczna przyszła zgodnie z datą w kalendarzu. Pszczoły zostały gwałtownie pobudzone dopływem pyłku, najpierw z krokusa i leszczyny, a od tygodnia z wierzby Iwy oraz z pozostałych gatunków wierzb. Jest to o tyle dobre, że matki po oblocie ruszyły intensywnie z czerwieniem. Siła rośnie. Pszczoły skorzystały z kilku dni ciepła i przyniosły ogromne ilości pyłku oraz nektaru, niestety zalewając częściowo gniazdo.

Teraz mają powiększoną powierzchnie i mogą się rozwijać. Tym bardziej, że za 30 dni zacznie kwitnąć rzepak. To data przewidywalna, ale z następstwa kwitnięć roślin po sobie wynika, że od kwitnięcia Podbiału do kwitnięcia rzepaku mija właśnie około 30 dni. Podbiał u nas zakwitł 31 marca, to jest o 3 dni wcześniej niż rok temu ( 2 kwietnia).

Zdecydowanie tegoroczna wiosna sprzyja na razie zarówno pszczołom jak i roślinom. Nie brakuje ani wody ani słońca, co może się przyczynić do szybszej wegetacji roślin. To dobrze, bo poprzednie lata były dziwne. Ale jak to się mówi, nie chwal dnia przed zachodem słońca. Czyli czekamy do pierwszego miodobrania:)


Ilość pyłku i nektaru


Najsłabsza rodzina


Buckfast Gz – ramka do wychowu trutni

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filmy pszczelarskie i oznaczony tagami wiosna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *