Babie lato, pszczołom spokój

Lato kończy się, a wrzesień to koniec sezonu dla pszczół i przede wszystkim dla pszczelarza. Ciężki tegoroczny sezon dał dobre efekty. We wrześniu pszczoły powinny być już zakarmione syropem z cukru lub invertu, który coraz częściej stosowany jest przez pszczelarzy ze względu na obawy wobec cukru zawierającego wybielacze i pestycydy.

Moja pasieka w tym sezonie rozmiarami dochodziła do 35 rodzin pszczelich. Po łączeniu słabszych i agresywnych zimować będę 24 rodziny. Teraz zostaje już tylko tydzień leczenia i będziemy czekać do wiosny, aż pszczoły- mam nadzieję, że zdrowe – ruszą do pracy.

Rodziny pszczele odymia się teraz specjalnymi preparatami, by pozbyć się pasożytów przenoszących wirusy, które nazywa się kleszczem warroza. Kleszcz podobnie jak u ludzi wbija się w ciało pszczoły i uszkadza jej układ odpornościowy.

Do ula wpuszcza się specjalny lek w postaci parowej, aby kleszcz który siedzi na pszczołach odpadł i na dnie ula zginął z powodu porażenia układu nerwowego. Na pszczoły to nie działa. To właśnie przez warrozę można mówić u starszych pszczelarzy -którzy nie edukują się w pszczelarstwie- o upadkach rodzin czy całych pasiek. Przykład u znajomego, który odwiedził sąsiada na wiosnę. Pasieka licząca ponad 50 rodzin padła całkowicie. Ale na każdej niemal pszczole znajomy zobaczył po 1 -2 a nawet po 4 sztuki warozy wpijającej się w ciało martwej pszczoły. Nie ma więc na co czekać tylko walczyć z pasożytem.

Przedstawiam prosty, szybki i bardzo tani sposób leczenia pszczół. Dyfuzor zawierający palnik gazowy, pompkę oraz rurkę i zbiorniczek na lek może uratować 150 ulową pasiekę w 15 minut. Koszt takiego leczenia nie będzie duży w porównaniu z tym co oferuje związek pszczelarski oraz wielkie koncerny farmaceutyczne.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Filmy pszczelarskie, Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *