Czas na nalewkę propolisową

DSC_0971Rozpoczął się sezon przeziębień. Dzieci poszły do szkoły i już niektóre zaczynają chorować. Tym bardziej, że wrzesień przyniósł nam od razu dużo chłodniejsze powietrze niż rok temu. Czas więc na wykonanie żmudnej pracy: wykonanie nalewki propolisowej na bazie spirytusu. Od 2 lat wykonujemy takie specyfiki na własny użytek jak i na prośbę znajomych. Od wszystkich otrzymujemy pozytywne opinie o błyskawicznym działaniu na przeziębienia, bóle gardła i na wszystkie inne sytuacje wyczerpania organizmu.

Propolis, to lepka, żywiczna substancja o barwie brunatnej, zielonkawej. Słowo propolis w języku greckim oznacza „przedmurze miasta”. Propolis jest używany przez pszczoły do pokrywania nim wszelkich elementów wewnętrznych ula, uszczelniania gniazda. Czynią tak, aby zabezpieczyć rodzinę pszczelą przed bakteriami, zakażeniami, pleśniami i innymi mikroorganizmami. Pszczoły wykorzystują tu właściwości silnie bakteriobójcze i bakteriostatyczne propolisu.
Propolis wytwarzany jest przez pszczoły głównie z substancji żywicznych zebranych z pączków niektórych drzew. Młode pączki drzew pokryte są balsamem chroniącym je przed bakteriami, roztoczami, grzybami, owadami itd. To ewolucyjne przystosowanie, warunek przetrwania rośliny. Pszczoły nauczyły się wykorzystywać substancje pokrywające pączki do swoich celów, zbierając je i znosząc do ula.

W propolisie wykryto kilkaset różnorodnych związków chemicznych: flawonoidy, kwasy aromatyczne, estry, alkohole, aldehydy, kumaryny, terpeny, sterole, kwasy tłuszczowe, mikroelementy.
Lecznicze działanie propolisu jest efektem synergistycznym zawartych w nim związków chemicznych. Propolis ma zdolność niszczenia, blokowania bakterii, grzybów chorobotwórczych, wirusów i pierwotniaków. Właściwości farmakologiczne propolisu umożliwiają miejscowe znieczulenie, regulację ciśnienia, wzmocnienie wydzielania żółci, odtruwanie wątroby, leczenie wrzodów, ran. Działanie lecznicze propolisu jest bardzo duże w szczególności poprawia wzrok, leczy stany zapalne jelit, wpływa korzystnie na tkankę kostną .

Propolis dobrze rozpuszcza się w alkoholu etylowym, dzięki czemu możemy dość łatwo sporządzać lecznicze ekstrakty. Każda domowa apteka powinna posiadać proste w wykonaniu leki z propolisu.

Uwaga: Jako, że propolis może uczulać niektóre osoby, należy zrobić próbę z roztarciem odrobiny na dłoni.

Stosowanie:
Stosować na czczo po 50 kropli ( duża łyżka)  dodawanych do ¼ szklanki wody, herbaty lub mleka przez okres 30 dni.
LUB
Przyjmować na czczo rano dużą łyżkę nalewki i nic nie jeść  ani pić przez 1 godzinę lub przyjmować wieczorem 2 godziny po ostatnim posiłku, najlepiej tuż przed spaniem. Po wieczornym przyjęciu także nic nie pić i nie jeść.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *