Eko Miód ze Szczecina

W rolnictwie coraz częściej sięga się do chemii na większa skalę. Na szczęście miód można pozyskiwać nie tylko na wsi. Cenna zieleń miejska może być także, źródłem zdrowego miodu, bez ołowiu ze spalin oczywiście. Pszczoła stanowi tu filtr, jeśli przez nią coś przejdzie to znaczy, że jest zdrowe, jeśli pszczoła padnie, to do ula się nektar czy pyłek nie dostanie.

Na paryski miód mówi się czasami „betonowy miód” (miel béton). Za tym trochę żartobliwym, trochę pogardliwym określeniem kryje się miód wielokwiatowy świetnej jakości – zarówno pod względem ekologicznej czystości, wartości odżywczych, jak i walorów smakowych. Paryski miód został laboratoryjnie przebadany i – choć nie posiada oznakowania rolnictwa ekologicznego – swoim składem nie ustępuje „oficjalnym” eko-miodom. Nie ma w nim śladu metali ciężkich, o obecność których podejrzewano produkt bądź co bądź powstający w otoczeniu setek tysięcy rur wydechowych. Najsłynniejszy paryski miód, ten z dachów Opéra Garnier, jest sprzedawany w luksusowych, paryskich delikatesach Fauchon, gdzie osiąga cenę 12,50 euro za 125g. Paryski miód kupić można również w firmowym sklepiku słynnej restauracji La Tour d’Argent (miód z własnych uli umiejscowionych na dachu restauracji – 15 euro za 200g) czy też na targu na Place des Fêtes w dziewiętnastej dzielnicy.

Szczecin i okolice – doskonałym miejscem dla pszczół i pozyskiwania czystego miodu.

Każdy mieszkaniec Szczecina może szczycić się tym, że miasto jest pełne zieleni. Każdy turysta przejeżdżający przez Szczecin stwierdzi, że podobne jest do Paryża, Berlina czy Hamburga. Nie pomyli się, bo historia wskazuje na fakt historyczny, że w przeszłości istniała tendencja do ścisłego łączenia natury z miastem. Szczecin ma najwięcej terenów zielonych spośród wszystkich miast w Polsce. Na jednego mieszkańca przypada 64,7 m2 zieleni wypoczynkowej, Warszawa ma 47,2 m2, a Kraków 35,8 m2. Od połowy XIX w. Szczecin z miasta twierdzy stawał się miastem szybko rozszerzającym swoje granice. Konieczność rozbudowy miasta była idealną okazją dla zaprojektowania go nie tylko jako ściśle urbanistycznego obiektu, ale także jako ośrodka z dużą ilością zieleni miejskiej. Podobna tendencja zauważalna była w całej Europie, gdzie rozwijała się idea „miasta – ogrodu”.
Powstanie obszarów zielonych na taką skalę nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność ówczesnych przemysłowców, rodowitych szczecinian, którzy nie żałowali pieniędzy na okraszenie Szczecina całymi zespołami parkowymi. Najbardziej znany jest radca handlowy Quistorp, właściciel wielu fabryk, posiadacz tysięcy hektarów ziemi położonej dookoła miasta. To on zainicjował powstanie dzisiejszego Pogodna w postaci dzielnicy willowej. Ale najsłynniejsze dzieła, których powstanie bez wsparcia Quistorpa byłoby niemożliwe, to największy szczeciński park – Park Kasprowicza oraz Jasne Błonia.
Kolejną wizytówką Szczecina, która powstała na przełomie XIX i XX w. są Wały Chrobrego. Głównym pomysłodawcą przebudowy pofortecznych terenów był ówczesny nadburmistrz H. Haken. Na wzniesieniach, które wcześniej pełniły typowo obronną rolę, wzniesiono reprezentacyjne gmachy, otaczając je zielenią. Dziś możemy podziwiać wspaniałe dęby rosnące wzdłuż ulic Zygmunta Starego i Szczerbcowej.
Niezwykle interesującym i największym w mieście skupiskiem zieleni jest Cmentarz Centralny zajmujący powierzchnię ponad 168 ha. Jego projektanci dobierając roślinność (415 gatunków drzew i krzewów) wykorzystali naturalne warunki terenowe i mikroklimatyczne. Flora cmentarza- http://cmentarze.szczecin.pl/cmentarze/chapter_11971.asp

Lasy w mieście to kolejny symbol, znak rozpoznawczy Szczecina.
Zajmują prawie 3 tysiące hektarów. Największy z nich to Park Leśny Arkoński, popularnie zwany Laskiem Arkońskim. Do końca XIX w. był to zwykły las z normalnymi leśnymi ścieżkami. W tym miejscu ponownie pojawia się rodzina Quistorpów. Dzięki ich wsparciu, pod koniec XIX w. uporządkowano dotychczas dzikie tereny leśne i przekształcono w podmiejski park. Drugim pod względem wielkości parkiem leśnym jest Park Leśny Głębokie. Zajmuje powierzchnię ok. 350 ha. Podobnie jak Lasek Arkoński jest porośnięty przez mieszany drzewostan. Jego główną atrakcją jest Kąpielisko Głębokie.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe i oznaczony tagami miasto, miód, miód miejski, miód ze Szczecina, Szczecin. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *