Jak pszczoły zimują?

Pszczoły są stworzeniami społecznymi. Żyją w rodzinie pszczelej tworząc jeden super-organizm. Bez współpracy i wzajemnej troski o siebie i królową – matkę, poszczególne pszczoły są zdane na pewną śmierć. Im lepsza będzie kondycja pszczół, tym rodzina pszczela ma większe szanse na przeżycie do wiosny. Bez ingerencji pszczelarza pszczoły dzisiaj byłyby w bardzo ciężkiej sytuacji. Aczkolwiek przez miliony lat sobie radziły…

Ale aby ta kondycja pszczół była doskonała pszczelarz musi podjąć szereg zabiegów leczniczych. Musi doprowadzić by populacja wrogiego pszczołom pasożyta, zwanego roztoczem „varroa destructor ” spadła do absolutnego minimum. Kleszcz ten zwany po polsku – warroza jest podobny do kleszcza atakującego ludzi, działa w ten sam sposób. Wsysa się w ciało ludzkie i pobiera krew, mogąc przy tym zainfekować jakimś wirusem. To samo dzieję się u pszczół, lecz z o wiele bardziej tragicznym skutkiem.

Każda pszczoła zaatakowana przez warrozę jest słabsza od tych zdrowych pszczół. Na dodatek kleszcz warrozy jest nośnikiem wirusa, np. zdeformowanych skrzydeł. Oznacza to, że wygryzająca się młoda pszczoła ma zniszczone skrzydełka lub nie ma ich wcale. Oznaki tego świadczą o dużej inwazji warrozy i bez  interwencji pszczelarza rodzina taka zginęłaby w zimie.

Pszczoły w zimie nie zasypiają. Tworzą tzw. kłąb zimowy i utrzymują w nim przez całą zimę temperaturę min. +15*C. Aktywność pszczół w czasie od października do marca polega na utrzymaniu tej temperatury oraz pobieraniu pokarmu zgromadzonego na ramkach. Kłąb przesuwa się od dołu ramek do góry. Zewnętrzna otoczka pszczół jeśli tylko zbytnio oziębi się zamienia się z pszczołami z wnętrza i dogrzewa się. Co parę godzin cały kłąb ” wibruje” by osiągnąć wymaganą do przeżycia temperaturę. Co ciekawe, w miejscu gdzie jest matka – czyli w środku kłębu jest najcieplej i tam temperatura może wynosić ok. 30*C. I ta temperatura jest utrzymywana bez względu na temperaturę otoczenia, nawet jeśli na zewnątrz ula będzie – 40*C.

_50472939_bees_thermal_imaging_512

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak pszczoły zimują?

  1. ewka pisze:

    Prosiłabym o wstawienie ponownie zdjęć. Ciekawa jestem jak wygląda taki zimujący kłąb pszczół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *