Już wkrótce zdrowy miód nawłociowy

Od 3 tygodni pasieka stoi na nawłoci koło lasów Puszczy Goleniowskiej. Ci klienci którzy nabyli ten miód w zeszłym roku wielokrotnie podkreślali jego wyjątkowy smak. Miód ten bowiem jest chyba najmniej słodki ze wszystkich, ma kwaskowaty smak i kolor cytrynowy.

Jest rzadko spotykany i raczej trudno dostępny. Dzieje się tak dlatego, że większość pszczelarzy przygotowuje teraz pszczoły do zimy i pozostawia pszczołom ten nakrop jako cząstkę pokarmu zimowego. Pszczelarze wędrujący tak jak ja, raczej wybierają wrzosowiska ze względu na duży popyt na miód wrzosowy i jego najwyższą cenę rynkową. Z racji jednak prawie 80 km odległości jaką musiałbym przebyć, aby dojechać na najbliższy wrzos, zrezygnowałem z niego na rzecz nawłoci, która jest blisko Szczecina. I uważam, że to słuszny wybór, tym bardziej, że nawłoć oprócz nektaru daje mnóstwo pyłku, bardzo potrzebnego teraz pszczołom. Zmagazynowany w gniazdach pyłek, będzie składnikiem napędowym dla pszczół na wiosnę. Miód nawłociowy zaś zabiorę pszczołom i dam im specjalny syrop zbożowy do zimowania.

 

Cenne właściwości nawłoci potęgują się jeszcze bardziej w miodzie produkowanym przez pszczoły. Okazuje się, że nawłoć ma działanie moczopędne, ściągające, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, odtruwające, zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń włosowatych, łagodnie uspokajające, obniża ciśnienie krwi.

Wskazana jest przy stanach zapalnych dróg moczowych (zapalenie kłębuszków nerkowych, miedniczek nerkowych, moczowodów, pęcherza moczowego). Pomocniczo w kamicy moczowej oraz skazie moczanowej. Nieżyt żołądka i jelit, nadmierna fermentacja, drobne krwawienia z uszkodzonych naczyń włosowatych przewodu pokarmowego. Jako środek ogólnie odtruwający w chorobie gośćcowej oraz niektórych chorobach skóry. Natomiast zewnętrznie działa na stany zapalne i zakażenia jamy ustnej i gardła, sromu, pochwy. Uszkodzenia skóry, wysypki, świąd skóry, otarcia naskórka.

Starajmy się więc wybierać taki miód, który pomoże nam w leczeniu różnych schorzeń, a przede wszystkim wytworzy w naszym organizmie dużą odporność. Miód nawłociowy zatem powinien stać się cennym składnikiem naszej domowej apteki!

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Leczenie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *