Koniec świata w pasiece?

Nic nie wskazuje na to by miał nastąpić koniec świata. Pszczoły siedzą w ulach tak samo jak rok temu, śnieg jest też, tylko że wcześniej, za chwilę święta i koniec roku 2012. Czas więc na podsumowanie.

W tym roku wiosna dla pszczół była ciężka ze względu na utrzymujące się dłużej chłody i częste nawroty przymrozków, nawet do pierwszych dni maja. Pomimo obfitego nakarmienia, konieczne było poddanie ciasta miodowo-cukrowego do uli. Opłacało się to, gdyż ja mogłem spać spokojnie, a pszczoły szybciej się rozwijać. Maj był mieszanką pogodową. Ciężko unasienniały się matki pszczele z powodu deszczu i niskich temperatur. Mimo tej aury roje pszczele rosły w potęgę i nierzadko konieczne było dołożenie 3 nadstawki na miód. Zdarzył mi się też wyjątkowy przypadek. Otóż w gnieździe czerwiła normalnie królowa. A w nadstawce nad kratą z przełożonego czerwiu pszczoły nie czując matki wychowały sobie nową, która wyszła otworem „korkiem” w nadstawce na lot godowy i podjęła czerwienie. Na początku czerwca chcę odebrać miód, a tam w gnieździe czerw i matka i w czwartym korpusie czerw i inna matka – bez znaczka. Między nimi 2 pełne korpusy miodu. Pomimo 2 matek pszczoły nie zdecydowały się na wyjście roju. Podejrzewam, że miały dużo przestrzeni i stąd ich bezkonfliktowa współpraca na rzecz 45 kg miodu dla mnie:)

W połowie czerwca 17 uli wyjechało w 100 km wędrówkę na facelię i grykę. Z początkiem sierpnia roje te zostały przewiezione w okolice Szczecina na nawłoć i dzięki wyjątkowo dobrej pogodzie pod koniec lata, dały pokaźne ilości tego cennego gatunku  miodu. Końcówka wakacji i początek września to ostra walka z warrozą i obfite karmienie pszczółek na zimę.

Udało się uzbierać środki na nowe inwestycje i sprzęt, które mam nadzieję zmniejszą pracochłonność obsługi rozwijającej się pasieki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Koniec świata w pasiece?

  1. krzysiek pisze:

    Miałem ten sam przypadek 🙂 a ciekawe jest to ze matki mam od ciebie 🙂 może takie zachowanie jest dziedziczne ?
    http://Www.dzikimod.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *