Łagodne pszczoły efektem 5-letniej pracy

Od 5 lat szukałem pszczół, które byłyby łagodne jak baranki. Te sprowadzone z Niemiec od Państwa Lange z Hagen oraz od Michała Lewandowskiego z Buska-Zdroju okazały się strzałem w dziesiątkę!

Aby osiągnąć ten efekt jak na zdjęciach, potrzebne było wiele wysiłku i pieniędzy. Konieczna była wymiana wszystkich matek, a także poświęcenie temu wiele uwagi i czasu. Okazało się, że jest możliwe pójście do pszczół nareszcie bez rękawic. Natomiast tego co doświadczyłem w ogóle się nie spodziewałem. Do pszczół podszedłem z moimi klientami tylko w krótkich spodenkach. Następnie zabrałem żonę i córcię tylko w kapeluszach. Na krótkim rękawku podeszliśmy do ula i otworzyliśmy gniazdo. Kilka kłębów dymu i pszczoły odsłoniły ramki. Mogliśmy bez żadnych oporów przeglądnąć rodzinę pszczelą i znaleźć matkę. Próbowałem nawet pszczoły „pogłaskać”. Żadna nie chciała użądlić. Bardzo mnie cieczy to osiągnięcie i te efekty, gdyż także moi sąsiedzi będą mogli poczuć ulgę w przyszłym roku. Być może łagodność tych pszczół przyczyni się do poprawy pogłowia pszczelego u moich sąsiadów pszczelarzy z okolicy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Łagodne pszczoły efektem 5-letniej pracy

 1. Anna i Krzysztof pisze:

  To było niesamowite.
  Dziękujemy Panie Adamie za umożliwienie tego niecodziennego, wspaniałego przeżycia.
  Pozdrawiamy i przy okazji polecamy wszystkim miłośnikom miodu i pszczół – tę pasiekę prowadzoną przez wspaniałych ludzi.

  • adidar pisze:

   Dziekujemy! Zapraszamy w przyszłym roku po nowe doświadczenia:) Może uda się zrobić już profesjonalną pracownię i pokażę jak wygląda proces odbioru miodu, zwany miodobraniem:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *