Łagodność pszczół i ich miodność

Z roku na rok podnoszę poziom w hodowli pszczół w pasiece. Na początku było to trudne, gdyż wiedza teoretyczna swoją drogą, pogoda swoją i oczywiście praktyka też poszła swoją drogą. Po 4 rodzinach, które kupiłem na początku przygody z pszczelarstwem w 2008 roku nie ma już śladu. Były to pszczoły agresywne, bardzo ruchliwe, przynoszące małą ilość miodu. Zajmowały się głównie pilnowaniem ula. Stąd też postanowienie, że aby żyć w zgodzie z sąsiadami i uprzyjemnić swoją pracę należy wymienić matki pszczele. Od ich bowiem pochodzenia zależy jakie będzie ich potomstwo.

W 2009 roku kupiłem 4 odkłady  z pszczołami i matkami lini Niemka z Gorzowa Wlkp od p. Łukasiewicza – prowadzącego też duży sklep pszczelarski w naszym regionie Polski północnej. Pszczoły okazały się o niebo lepsze pod względem łagodności a poziom zbioru miodu wzrósł.

Rok 2010 to intensywne wprowadzanie do pasieki lini Buckfast z hodowli Pana Lewandowskiego. Kilka matek jednodniówek i kilka unasienionych wprowadziło mnie w osłupienie. Pokolenie bowiem pszczół po tych matkach okazało się strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że każda z rodzin nie wykazywała żadnego zainteresowania moją osobą, to jeszcze za miód wzięły się ostro.

Postanowiłem więc swoją pasiekę oprzeć o materiał reprodukcyjny z hodowli P. Lewandowskiego. I w tym roku, już za 2 miesiące będę mógł się cieszyć ową bardzo cenną matką – która jak wierze – zrodzi córki o najlepszych cechach. Szczególna selekcja trutni w pasiece powinna się przyczynić także do wysokich wyników.

Dodatkowo pasieka wzbogaci się też w matkę reprodukcyjną z hodowli P.Lange z zachodnich Niemiec.

http://www.apisjovita.de/

Matki od tego hodowcy mają równie znakomite recenzje co z pasieki P. Lewandowskiego. Wszystko się okaże – tak czy siak kontrolowanie pokolenia pszczół w pasiece to zadanie dla każdego pszczelarza. Wpływa to bezpośrednio na rozwój wiosenny, łagodność i przede wszystkim na wielokrotnie większe zbiory miodu. Tego sobie i wszystkim pszczelarzom życzę

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe i oznaczony tagami łagodne, matki pszczele, pszczoły, rój. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *