Lot godowy matek pszczelich

Każda matka pszczela do 15 dni od urodzenia musi się unasiennić kopulując z trutniami w powietrzu. Co ciekawe- liczba trutni kopulujących z matką może dochodzić nawet do 15 jeden po drugim. Matka wraca z lotu godowego i do 3-5 dni od tego momentu powinna zacząć składać jaja, z których wyrosną pszczoły robotnice. To bardzo ważny moment w życiu matki, albowiem jeśli do unasiennienia nie dojdzie, matka stanie się bezużyteczną i pszczoły ją wyrzucą. A zdarza się tak w przypadku wad matki lub też złej, długotrwałej pogody. Do lotu weselnego dochodzi w bezwietrzny dzień, bez opadów i z temp. przynajmniej 20`C. Badania wykazały, że matki wylatują najczęściej w godzinach od 13 do 16.

Dlaczego robi się takie małe rodzinki pszczele w takich małych kolorowych ulikach? A no dlatego, że jedna matka pszczela wymaga wtedy 1 szklanki pszczół i małej ilości pokarmu – 1 kubeczek ciasta miodowo-cukrowego. Więc nawet w przypadku niepowodzenia, straty są niewielkie. Taki proces trwa 2 tygodnie i mamy gotową matkę, którą można podłożyć do rodzin produkujących miód. Większość pszczelarzy nie zna się na wymianie matek, dopuszczając selekcję naturalną pszczół. A efekt później jest taki, że dzikie matki u takiego pszczelarza przynoszą o 80-90% miodu mniej w porównaniu do matki hodowlanej pochodzącej od hodowców. Tak więc opłaca się wprowadzić do pasieki znane linie o znanym przez nas pochodzeniu wykorzystując ulik weselny. Pozwoli to mieć pszczoły łagodne, miodne, bardziej odporne na choroby a przede wszystkim – pracowite.

Wstawiam kolejny film pokazujący rodzinkę pszczelą w uliku weselnym

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Filmy pszczelarskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lot godowy matek pszczelich

  1. Darizus pisze:

    Matka pszczela ma 29 dni na unasiennienie a nie 14, pszczoly wcale jej nie wyrzuca jak sie nie unasienni tylko taka matka zacznie czerwic na trutowo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *