Matki pszczele jako czynnik decydujący w pasiece

Na czele rodziny pszczelej stoi królowa- matka pszczela. Może ona żyć 4-6 lat podczas gdy pszczoła zimowa żyje max. 6-9 miesięcy, a w sezonie 3-4 tygodnie.
Od momentu narodzin – czyli wygryzienia się z matecznika królowa jest pielęgnowana przez grupę pszczół zwanych świtą. Pszczoły karmią ją i ganiają po plastrach aby nabrała zwinności. Około 7 do 14 dnia przy bezwietrznej i słonecznej pogodzie wychodzi na tzw. lot weselny. Podczas lotu do 1 km od ula w powietrzu zostaje dopadnięta przez grupę trutnii. Ich liczbę przy kopulacji szacuje się na 15-20 szt. jeden po drugim. Dzięki tej mieszance genów dochodzi do wysokiej heterozji. Królowa przekazuje około 75-85% swoich cech pszczołom a reszta cech zależy od cech trutnii. Dzięki wprowadzaniu do pasiek różnych lini pszczół zwiększa się liczba rodzin tzw. rekordzistek. Może ona sięgać nawet o 35% więcej od średniej.
Wszystko zależy jednak od cech pokoleniowych matek. W nowoczesnym pszczelarstwie rzeczą podstawową jest zakup i wymiana królowych. Można zamawiać matki nieunasiennione tzw. jednodniówki za około 20-25 zł/szt. lub unasiennione za ok. 50-100 zł/szt. W przypadkuzamówień z zachodu Europy koszt ten może dochodzić do 400 €. Jest to spory koszt w przypadku większych zamówień, ale warto, bo pszczoły stają sie łagodniejsze i przynoszą więcej miodu, a na dodatek od matek reproduktorek można wychodować dowolną ilość córek użytkowych.
W każdym roku matki znakuje się markerem lub znaczkiem o innym kolorze po to aby w następnych sezonach rozpoznać wiek królowej lub szybko ją odszukać na ramkach w ulu w celu np. wymiany.
 
Na zdjęciu wyżej widać rzadkie zjawisko dwóch matek obok siebie całkowicie obojętnych. W normalnej sytuacji jedna zażądliłaby drugą lub uciekła z ula z rojem pszczół.

Rój pszczół

Rój pszczół

Drugie zdjęcie przedstawia duży rój pszczół.

Tyle ciekawostek o matce pszczelej. Temat bardzo ciekawy i szeroki. Dla pszczelarzy temat podstawowy, dla zainteresowanych jako cała gama ciekawostek.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *