Numer weterynaryjny pasieki

Każdy pszczelarz zobowiązany jest do zgłoszenia swojej pasieki do powiatowego lekarza weterynarii. Ale po co i dlaczego?

Powodów jest kilka:

  • aby należeć do koła ze związku pszczelarskiego i otrzymywać refundowane leki, dopłaty do odkładów, matek pszczelich czy sprzętu
  • bo jest to pierwszy krok do sprzedaży produktów pszczelich (drugim jest przystosowanie pomieszczeń pod względem technicznym według projektu co kontroluje komisja z ramienia weterynarii)
  • w razie choroby czy spadku pszczół mamy podstawę do ubiegania się o odszkodowanie czy darmowe badania

Co zrobić w takim razie aby otrzymać ów numer?  Wystarczy pojechać do siedziby powiatowego lekarza weterynarii (na którego terenie- powiecie- stoi pasieka, nie liczy się nasze zameldowanie) i napisać podanie, w którym podajemy nasze dane i liczbę rodzin pszczelich, następnie robimy opłatę ( około 15-20 zł) i czekamy około tygodnia ( następuje wtedy wpisanie naszej pasieki do księgi i podanie nam numeru, pod jakim została wpisana.

Pamiętajmy, że każdy powiatowy lekarz weterynarii ma prawo skontrolowania naszej pasieki i sprawdzenia stanu zdrowotności naszych pszczół. Jeśli stwierdzono by chorobę zakaźną – typu np. Zgnilec Amerykański – (czego nie życzę nikomu) to lekarz wydaje nakaz likwidacji pasieki – zazwyczaj poprzez spalenie całej pasieki. Jest to czarna godzina dla pszczelarza, bo dorobek kilku, często kilkudziesięciu lat można stracić w jednym dniu.

Nie bójmy się zatem szkolić, uczyć się i stosować skuteczne leki, trzymać rodziny w czystych, zdezynfekowanych ( min. raz na 2 lata) ulach oraz likwidować słabe rodziny na rzecz tylko silnych rodzin w pasiece.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe i oznaczony tagami numer, numer pasieki, weterynaria. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *