Pszczoły przezimowały bardzo dobrze

Każdy pszczelarz idzie z niepokojem na wiosnę do swoich uli. Tym bardziej, że w ostatnich latach słyszy się o wymieraniu pszczół. Faktycznie tak jest, że zima jest egzaminem z przygotowania pszczół do zimowania przez pszczelarza. Na szczęście mogę być zadowolony, bo pszczoły wyszły z zimy bardzo dobrze. Zima chyba już na poważnie jest za nami. Odwiedziłem miejsca, w których zimowały pszczoły w minionym tygodniu. Temperatura doszła do 10*C i można było zajrzeć do uli

Na 24 rodziny przygotowane do zimowli, padła tylko jedna. Osiągnęła zbyt małą siłę, by przetrwać. Na szczęście pozostałe zapowiadają się bardzo dobrze. Zostały ocieplone dopiero teraz, włożone wkładki do dennic by zamknąć siatkę i umożliwić pszczołom utrzymanie wysokiej temperatury + 34*C. Matki pszczele ruszyły z czerwieniem i powałki (płyty nakrywające ramki od góry) zrobiły się ciepłe. To znak, że wiosna jest blisko. Czekamy tylko na pierwszy słoneczny dzień z 10-12*C. Wtedy wszystkie pszczoły odbędą tzw. pierwszy oblot wiosenny. W locie pozbędą się kału i rozprostują swoje skrzydełka po długim pobycie w ulu. Od tej pory mają 2 miesiące na przygotowanie się  do zbioru miodu z rzepaku. W tym czasie wygryzie się potężna armia pszczół, bo 90% matek jest z zeszłego roku. A takie jak wiadomo z biologii pszczół „czerwią jak automaty”. Już nie mogę się doczekać kiedy je zobaczę.

Ten okres zimowy wykorzystałem na tworzenie nowych uli, stojaków, ramek, ulików, no i wózka pasiecznego, znanego w środowisku pszczelarskim pod nazwą Apilift czy Hivelifter. Ten wózek był już gotowy w zeszłym sezonie i wiele pracy mi ułatwił, ale miał pewne mankamenty, które teraz poprawiłem. W tej chwili można powiedzieć, że spełnia wszystkie funkcje. Dziękuje szczególnie koledze Knieja100 za pokazanie pomysłu tego wózka. Dzięki niemu, wykonałem zmodyfikowaną wersję najbardziej odpowiadającą mojej pasiece. Dziękuje także koledze Mariuszczs za wykonanie ślizgów do mechanizmu podnośnika.

 

http://www.youtube.com/watch?v=DPBnpeDcE_A&feature=youtu.be

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Pasieka i oznaczony tagami apilift, hivelifter, wózek do uli, wózek pasieczny. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Pszczoły przezimowały bardzo dobrze

 1. Maksymilian pisze:

  Witam

  Jaką stosujesz zabudowę w swoich ulach? Ciepłą czy zimną?

  Pozdrawiam.

  • adidar pisze:

   do maja zazwyczaj jest to ciepła zabudowa, ale rodziny które wchodzą w stan rojowy przekręcam na zimno. ALe generalnie jestem zwolennikiem ciepłej zabudowy. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *