Samodzielne odlewy z poliuretanu?

1483692_591079994298524_1707246895_nWitajcie,
w związku z tym, że dużo osób dzwoni do mnie z pytaniami odnośnie poliuretanów zamieszczam moje wnioski.
W miesiąc od pierwszych odlewów poliuretanowych, po wykonaniu 10 odlewów pełnych nadstawek wielkopolskich na ramkę 18 cm mogę zaprezentować swoje niezależne spostrzeżenia. Może komuś się to przyda.
1. Forma do odlewu piany
Musi być wykonana bardzo precyzyjnie. Bardzo szczelna – po wlaniu wody do formy praktycznie nie powinna ona się wylać jak tylko przez górne odpowietrzniki. Projekt mojej formy niestety tego nie uwzględniał i przy pierwszych 2 odlewach straciłem po 0,5 kg piany.
Dorobiłem odpowiednie „frezy” z płaskownika, gdyż po spawach zewnętrznych zawiasów ścian spawacz wpłynął na materiał o powstały 0,5 mm szczeliny. A to jest za dużo.
Jesli chodzi o materiał – stal 5 mm blacha, spokojnie zdaje egzamin. Ideałem by było aluminum 10-12 mm, ale tylko ze względów cieplnych – bo formę należy rozgrzać palinikiem do ok. 40`C. Po 1 odlewie w nieogrzewanym pomieszczeniu forma stygnie i trzeba znowu podgrzać co generuje koszta. Dlatego najlepiej by było wykonywać odlewy na słońcu w lato.
Krzyż rozporowy w środku dociska wew ściany do dna formy. Trzeba też pomyśleć nad innym, szybszym systemem składania i rozbierania formy. Ja za każdym razem musiałem rozkręcać środek, każdą śrubkę, górne kształtki wręgów – razem ok. 20 śrub i nakrętek. Inaczej odlewu nie da się wyciągnąć, chyba że za pomocą jakieś specjalnej prasy, ale to też znowu koszta.
A więc jeśli chodzi o formę do korpusa wlkp 18 cm ze stali to trzeba szykować ok. 1000 zł. Na aluminiową dużo więcej.
2. Piana poliuretanowa
Testowana była z 2 firm – Polychem i Minova. Purex 4085, Purex 4060 oraz EcoPur z Minovy. Najlepsze parametry uzyskałem po eliminacji nieszczelności formy na systemie Purex 4085 oraz EcoPur z tych 2 różnych firm. Odlewy wyszły niemalże identycznie z tą samą wagą końcową. Co do cen – zasada jest jedna im więcej zamówisz tym taniej kupisz.
3. Procedura i czas odlewu
Strój ochronny – kombinezon, maska gazowa, okulary, rękawice. Nagrzanie pomieszczenia do min. 20`C. Skręcenie formy. Podgrzanie palnikiem formy do 40-50 stopni. Zanim odlejemy temp formy spadnie i tak do 40 stopni. Nasmarowanie pędzelkiem wnętrza formy oddzielaczem – Pasta do podłóg ARA Popularna w szklanej butelce. Zamknięcie formy i przewrócenie jej na bok, zostawienie 1 ściany otwartej. Przygotowanie składników:
0,9 L składnika A i 0,9 L składnika B daje wagę sumaryczną ok. 1,8 kg na 1 korpus. Wlanie komponentów do mieszalnika, 10-15 sekund mieszanie specjalnym mieszadłem, wlanie komponentów do formy, zamknięcie ściany, odwrócenie formy na dno. Piana startuje, rosną „grzybki” z odpowietrzników i po 15 minutach można otwierać formę.
Następnie musi nastąpić kosmetyka odlewu -czyli nożyk do tapet i papier ścierny.
W sumie na wykonanie wszystkich tych czynności potrzeba ok. 2 godz. przy takiej formie jaką ja mam (konieczność skręcania dużej ilości śrub).
Jest to męczące zadanie, ale rezultat daje dużą satysfakcję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Warsztat. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na „Samodzielne odlewy z poliuretanu?

 1. Henryk pisze:

  Witam cena formy zależy od konstrukcji formy od 2500 zł do uzg tel 603-212-870 Pozdrawian

 2. Henryk pisze:

  Witam wykonam formy wg konstrukcji odbiorcy lub wykonam wg własnej konstrukcji Formy na ule z poliuretanu wykonuję na zamówienie tel 603-212-870 Pozdrawiam

 3. Henryk pisze:

  Witam wykonuję formy na ule z poliuretanu na zamówienie Zdjęcia na allegro olx

 4. Henryk pisze:

  Witam wykonuję formy na korpusy podstawy i daszki do uli wg wzoru lub nazwy Formy wykonuję na zamówienie ceny od 2500 zł do uzgodnienia Zdjęcie formy można zobaczyć na allegro lub olx tel 603-212-870 Pozdrawiam

 5. Dominik pisze:

  Witam serdecznie!

  Mam kilka pytań dotyczących form . Proszę o kontakt.
  Pozdrawiam – Dominik

 6. Kasia pisze:

  Witam
  chciałabym zapytać czy posiada Pan do sprzedania gotowe formy do uli wielkopolskich wszystkich elementów? Lub czy jest możliwe zamówienie u Pana takich form i ile by to kosztowało?
  Pozdrawiam

 7. Jurek pisze:

  Chcę budować dla siebie ule z poliuretanu . Mam kilka pytań. Proszę o kontakt.
  Pozdrawiam – Jurek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *