Szczeciński Cmentarz Centralny w gronie 7 Cudów Polski

Wspominałem już o pięknie szczecińskiego Cmentarza Centralnego, który posiada bogatą florę. Radość teraz tym większa, że zostało to dostrzeżone. Szczecińska nekropolia znalazła się w gronie 7 nowych cudów Polski wyłonionych w plebiscycie magazynu „National Geographic Traveler”.

W plebiscycie „Polska jest najfajniejsza”, odbywającym się od 8 czerwca do 15 września 2011, można było głosować na jedno z 35 wybranych przez redakcję miejsc w Polsce. Szczecin reprezentował Cmentarz Centralny. W sumie oddano blisko 10 000 głosów. 6,21% z nich przypadło szczecińskiej nekropolii, dając jej tym samym piąte miejsce w całym rankingu i miano jednego z 7 nowych cudów Polski.

Polska jest najfajniejsza – takie hasło ogłosiliśmy na początku tegorocznych wakacji. Chcieliśmy w ten sposób zachęcić Polaków do odkrywania na nowo zapomnianych zabytków naszego kraju oraz wyszukiwania skarbów rodzimej przyrody. Reakcja na naszą akcję zaskoczyła nas podwójne! Po pierwsze z uwagi na liczbę głosów, która przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Po drugie z uwagi na pomysłowość i niezwykły lokalny patriotyzm, który nasz plebiscyt rozbudził wśród lokalnych społeczności. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy – powiedziała Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna miesięcznika „National Geographic Traveler”.

10 października 2011 r. odbyła się uroczystość wręczenia laureatom dyplomów. Nagrodę za Cmentarz Centralny z rąk Martyny Wojciechowskiej odebrał Andrzej Sumisławski, dyrektor Zakładu Usług Komunalnych w Szczecinie. W październikowym numerze miesięcznika redakcja przedstawi zwycięzcę plebiscytu – pałac w Kozłówce. Pozostali laureaci konkursu będą prezentowani w kolejnych wydaniach.

7 nowych cudów Polski:
1. m. – PAŁAC W KOZŁÓWCE  – Lubelskie / Kozłówka – 15,84% głosów
2. m. – ZESPÓŁ SPICHLERZY – Kujawsko-Pomorskie/Grudziądz – 9,93% głosów
3. m. – KOLOROWE JEZIORKA  – Dolnośląskie / Rudawy Janowickie – 7,69% głosów
4. m. – NIKISZOWIEC  – Śląskie / Katowice – 6,26% głosów
5. m.  – CMENTARZ CENTRALNY – Zachodniopomorskie / Szczecin – 6,21% głosów
6. m.  – KAPLICA ŚW. TRÓJCY NA ZAMKU – Lubelskie / Lublin – 5,94% głosów
7. m.  – MONASTER ZWIASTOWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY  – Podlaskie / Supraśl – 5,43% głosów

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *