Uwaga! Okres rojowy

Rodziny pszczele wchodzą w okres rojowy. Objawia się to najpierw zdolnością do wychowu trutni i pobielania plastrów świeżym woskiem. Jeśli masowo wygryzające się pszczoły nie znajdą pracy w ulu i będzie im za ciasno rodzina pszczela uruchomi procesy prowadzące do wyjścia roju.

W tej chwili w naszym regionie nawet najsłabsze rodziny będą potrzebować  max 2 tyg do znalezienia się w takim stanie, o ile pszczelarz nie pokieruje rozwojem pszczół. Co zrobić, żeby pszczoły przyniosły miód i nie uciekły nam na drzewo?

Oto kilka rad:

  • Poszerzać regularnie przestrzeń ula poprzez nadstawki
  • Dać węzę – pszczoły teraz do końca maja powinny odrobić po 5-10 ramek wielkopolskich
  • Zwiększyć wentylację poprzez zdjęcie wkładek wylotowych lub w gorętsze dni odsłonić siatki w dennicy
  • W maju koniecznie zrobić odkład z 2 ramek czerwiu krytego z pszczołami. To rodzinie nie zaszkodzi, a jedynie wpłynie na zachowanie nastroju roboczego.

Co zrobić jeśli przegapimy powyższe punkty i w ulu zauważymy dużą ilość mateczników rojowych lub miseczek?

  1. Dodajemy dużą ilość węzy wkładając ją między woszczyznę co drugi plaster
  2. Pszczoły przewietrzamy, tzn. wyrzucamy wszystkie pszczoły na deskę opartą o wylot ula zrywając jednocześnie wszelkie mateczniki.
  3. Zabieramy 3-5 ramek z czerwiem dając w to miejsce woszczyznę lub węzę.

Powyższe rady mają charakter informacyjny. Jedynie pszczelarz znając swoją pasiekę i biologię pszczół może wykorzystać te rady lub też zastosować swoje własne. Najważniejsze jest to aby do nastroju rojowego nie dopuścić, bo to zawsze wiąże się z brakiem miodu z takiej rodziny i zmarnowanym czasem pszczelarza. Oby drabiny i tyczki w tym roku nie były potrzebne nam wcale. A pogoda  i rozwój pszczół w tym roku jest jak na razie wymarzona…

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe i oznaczony tagami okres rojowy, rój, rojenie się, rójki, walka z nastrojem rojowym. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *