Wyjątkowo trudny sezon pszczelarski na Pomorzu Zachodnim.

Są już dostępne mapy z Instytutu IMGW, na których widać w jaki trudnych warunkach przyszło nam jako pszczelarzom ziemi szczecińskiej się zmagać. Podsumowanie sezonu robiłem w przedostatnim artykule. Teraz jednak dla przypomnienia, mogę posłużyć się ową grafiką na poparcie naszych spostrzeżeń.

  1. Słońce – a raczej jego usłonecznienie. Widać, że mamy w „normie”. Co jednak znaczy norma wieloletnia dla nas? W praktyce wyglądało to tak 25 dni w miesiącu czerwcu i lipcu było zachmurzonych, pozostałe z pełnym słońcem jak nigdy nic. Tak powinno być odwrotnie w miesiącach letnich, a jednak na pomorzu było, wietrznie, zimno i niekiedy całymi dniami bez słońca. Wszędzie gdzie się wyjechało na południe Polski pogoda diametralnie się zmieniała na typową letnią, stabilną.
  2. Temperatura – i ta znowu w normie. Norma dla lata w Polsce jest odczuwana przez nas jako chłodne, przeciętne lato.  Miodu malinowego z lasu nie było, bo w czerwcu w razy przez bite 1,5-2 tyg. było 17-20 stopni w najcieplejszym momencie dnia. Oczywiście były dni 25-28 stopni, ale można je policzyć na palcach jednej ręki. Ta temperatura także pod koniec kwietnia „załatwiła” nocnym mrozem do -7 stopni sady, akacje i inne leśne kwiaty, nie mówiąc o mszycach produkujących spadź.
  3. Opady – no tu by mnie poniosło z pisaniem na temat opadów, ale sami spójrzcie na mapę – to jest 200 % normy lat poprzednich dla lata. Poprzednie lata u nas były suche, udawała się lipa, facelia, chabry i wielokwiaty leśne. W tym roku kilka razy topiliśmy samochód w błocie, nie mogąc dojechać do pasieki na gryce. Jedynie sierpień druga połowa była wreszcie przez kilka dni w tygodniu sucha i słoneczna. Ale w tym okresie jest już w pasiekach po zbiorach i na dużą ilość miodu nie można liczyć. 

Jednym słowem zamykamy sezon i nie chcemy o nim pamiętać.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawe, Pasieka. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *